/Włoski szkoleniowiec dołączył do sztabu Legii
fot. Sofik, licencja CC BY-SA 3.0

Włoski szkoleniowiec dołączył do sztabu Legii

Trener Legii Warszawa, Czesław Michniewicz, znany jest ze swojego zamiłowania do włoskiej piłki i tamtejszej myśli szkoleniowej. Dlatego zaprosił do swojego sztabu Alessio De Petrillo, specjalistę od systemów taktycznych.

Uwielbiam włoską piłkę, ona dla telewidza może być nudna, ale dla trenera jest fantastyczna. Oglądałem wiele meczów włoskiej piłki na różnych poziomach rozgrywkowych i widzę tam porządek na boisku. Jestem maniakiem takich rozwiązań. Lubię schematy, gdzie nie ma podwójnej interpretacji, wszystko jest jednoznaczne. Włosi robią to najlepiej na świecie. W taki sposób pod koniec 2020 roku w wywiadzie dla klubowej telewizji trener Michniewicz tłumaczył swoją fascynację piłką rodem z Italii.

Nie może zatem dziwić, że zaraz na początku 2021 roku klub przedstawił nowego członka sztabu trenerskiego. Alessio De Petrillo to absolwent słynnej szkoły trenerów Włoskiego Związku Piłki Nożnej Federazione Italiana Giuoco Calcio (Coverciano) Firenze. Posiada licencję UEFA PRO. Przez większość kariery w roli pierwszego trenera prowadził kluby występujące w Serie C: Gubbio Calcio, Monzę Calcio, US Alessandrię, Foligno Calcio i AC Prato. Przez pewien czas był również członkiem sztabu Pisa Calcio występującej w Primaverze (liga juniorów), współpracując z trenerem pierwszego zespołu Gian Piero Venturą, byłym selekcjonerem reprezentacji Włoch.

Od początku naszej pracy w Legii chcieliśmy, żeby do sztabu dołączył trener z zagranicy, który wzbogaci pracę trenerską, funkcjonowanie drużyny i pomoże usystematyzować naszą grę. Szukaliśmy szkoleniowca, który spełnia nasze kryteria. Alessio De Petrillo ukończył prestiżową szkołę trenerów, ma licencję UEFA PRO, pracował w wielu klubach i świetnie zna metodologię pracy włoskich szkoleniowców, którzy grają futbol uporządkowany. Zależy nam na nowych koncepcjach, poruszaniu się w różnych systemach i umiejętności ich zmiany w trakcie meczu, co jest charakterystyczne dla zespołów z Italii, m.in. Juventusu i Interu. Chcemy, żeby Legia grała w różnych ustawieniach i płynnie przechodziła między nimi

– powiedział Czesław Michniewicz.

 

Alessio De Petrillo a 18-letnie doświadczenie w pracy trenerskiej.