/Erling Haaland wyróżniony prestiżową nagrodą!
licencja Creative Commons

Erling Haaland wyróżniony prestiżową nagrodą!

Wszedł do świata wielkiej piłki nożnej z przytupem i nie zamierza się zatrzymać. Włoski dziennik Tuttosport docenił norweskiego napastnika i przyznał mu nagrodę Golden Boy za rok 2020.

Tsunami z krwi i kości – tak włoscy dziennikarze określili Erlinga Brauta Haalanda, uznając go najlepszym piłkarzem świata do 21 roku życia. Od 18 stycznia 2020 roku syn byłego zawodnika m.in. Leeds United, Alf-Inge Haalanda, strzelił 33 bramki w 34 meczach Borussii Dortmund i 6 w reprezentacji Norwegii. Znani z przejaskrawiania rzeczywistości Włosi scharakteryzowali jego średnią goli na spotkanie, wynoszącą 0.97, jako stratosferyczną, kosmiczną i szaloną. Trzeba jednak przyznać, że statystyki Haalanda są imponujące, zwłaszcza biorąc po uwagę jego wiek i wcześniejsze doświadczenie z piłką na najwyższym poziomie.

W uzasadnieniu swojego wyboru dziennikarze Tuttosport nie zamierzali się zatrzymywać. Wygląd młodego Norwega porównali do Terminatora granego przez Arnolda Schwarzenegera, podkreślając jego budowę kulturysty (194 cm przy 87 kg), blond włosy, niebieskie oczy i lodowate spojrzenie. Dalej były już nawiązania do mitologii nordyckiej i innych istot. Dla równowagi zacytowano również dziennikarza telewizji ESPN – Jest silny jak niedźwiedź i szybki jak koń.

Tuż za Haalandem uplasował się inny znakomity młody talent, Ansu Fati z FC Barcelony. Co ciekawe, 18 letni reprezentant Hiszpanii o gwinejskich korzeniach wygrał internetowe głosowanie wśród kibiców, wygrywając klasyfikację Web Golden Boy. Tytuł Italian Golden Boy otrzymał piłkarz AC Milan, Sandro Tonali, a Golden Girl została Asia Bragonzi, atakująca drużyny Verona.

Nagroda Golden Boy nazywana jest młodzieżową Złotą Piłką. Nagroda została ustanowiona przez gazetę Tuttosport w 2003 roku, ale w głosowaniu bierze udział ponad 30 dziennikarzy z czołowych dzienników sportowych z całego świata – Bild, A Bola, L’Équipe, France Football, Marca, Mundo Deportivo, De Telegraf czy The Times.

Pierwszym laureatem Golden Boy był 20-letni wówczas Rafael van der Vaart.